4 maja 2013

Przepisy z programu Wściekłe Gary Adama Gesslera

Miejsca, które warto odwiedzić  i przepisy, które warto wypróbować z programu Wściekłe Gary


Głogoczów k Krakowa 
Przepis na zrazy:

Składniki (na 10 porcji):

1.1 kg wołowej pieczeni zrazowej lub pierwszej krzyżowej
2 dag soli
1 gram czarnego pieprzu
8 dag chrzanu utartego ze śmietaną
10 dag ugotowanego, wędzonego, chudego boczku
ok. 7dag czerstwej bułki
5 dag grzybów suszonych - prawdziwków
15 dag smalcu
200 ml kwaśnej śmietany
2 dkg mąki
250 ml rosołu

Przygotowane mięso pokroić na 10 plastrów, które następnie rozbić cienko uważając by nie przerwać powłoki. Każdy plaster posolić, oprószyć pieprzem i posmarować cienką warstwa utartego ze śmietaną chrzanu. Na każdym kawałku położyć „słupek” czerstwej bułki , ukrojonego w słupek boczku i część pokrojonych w paski, ugotowanych uprzednio prawdziwych grzybów suszonych. Zawinąć szczelnie, obwiązać lnianą nitką, całość zrumienić na rozgrzanym smalcu i przełożyć do naczynia z wywarem powstałym z gotowania grzybów dodając do tego rosół. Obracając dusić na wolnym ogniu do miękkości. Następnie zrazy wyjąć, do wywaru dodać resztę ugotowanych , drobno pokrojonych grzybów, zaciągnąć kwaśną śmietaną z dodatkiem mąki. Sprawdzić słoność i ewentualnie dosolić. Do tak przygotowanego sosu włożyć zrazy i całość zagotować. Podawać polewając powstałym sosem z kaszą gryczaną, buraczkami zasmażonymi, kiszonym ogórkiem.


Ciasto na  pierogi

Składniki
Ok. 1 kg mąki. Jest najważniejszym składnikiem, powinna pochodzić z dobrego młyna i dobrej pszenicy, typ 450.
150 ml mleka
200 ml wody
2 łyżki sklarowanego masła

Sposób przygotowania:
Mąki przesiać przez sito. Do miski wsypać 900g mąki i szczyptę soli - reszta mąki będzie potrzebna do posypania stolicy i pierogów. Wlać 150 ml gorącego mleka i zamieszać. Zostawić na 5 minut. Dolać ok 200 ml ciepłej wody i szybko wyrobić ciasto. Powinno być elastyczne, miękkie i jednolite. Po wyrobieniu (ok. 5 minut) dodać 2 łyżki sklarowanego masła i jeszcze raz zagnieść. Ciasto przed wałkowaniem powinno odpocząć ok. 20 minut. Dowolnie nadziewać i gotować w osolonej wodzie.





Maczanka krakowska

Składniki:
1 kg karkówki
1 kg cebuli
0,5 l czerwonego wina
3-4 łyżki kminku
pieprz
czerwona papryka
bulion

Sposób przygotowania:
Karkówkę (1 kg) namoczyć w solance (1 litr wody, 10 dkg soli) przez 12-24 godz.
Dobrze nagrzać brytfannę z odrobią smalcu (wytopionego ze słoniny). Dobrze obsoterować mięso z każdej strony przez ok. 15 minut. Gdy mięso dobrze się przyrumieni dodać ok 1 kg cebuli pokrojonej w piórka i dobrze podsmażyć podlewając jednocześnie czerwonym mocnym winem (ok. 0,5 litra). Przyprawić kminkiem (ok. 3-4 łyżek), pieprzem i odrobiną czerwonej papryki. Dusić pod przykryciem ok. 3 godzin. W trakcie duszenia polewać wytrawnym bulionem. Po trzech godzinach odstawić brytfannę na lekko gorącą płytę (ok 70-80 stopni) i tak zostawić na następną godzinę.

Podawać z pyzami poznańskimi (warszawskie pampuchy) i buraczkami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz